Intohimoni koirien kouluttamiseen ja erityisesti tottelevaisuuslajeihin veivät minut hakeutumaan kouluttamisen ammattitutkintoon jo yli 10 vuotta sitten. Siitä lähtien olen toiminut täysipäiväisenä kouluttajana.
Kouluttajana erityisen tärkeää minulle on kehittää koirakon yhteistyötä ja virettä sekä ohjata jokaista koirakkoa yksilönä. Haluan olla ohjaajan tukena ja inspiraationa matkalla kohti ohjaajan tavoitteiden täyttymistä.
Olen innostuva ja sinnikäs ja nautin haasteista. Koskaan ei ole valmis kouluttamisessa. On kyse sitten omasta koirasta tai toisen opettamisesta. Jatkuva kehittyminen ja uuden oppiminen tuovat iloa minulle joka ikinen päivä. Kilpailen aktiivisesti kolmella bordercolliella tokossa ja rally-tokossa. Kaksi vanhinta on toko- ja rally-tokovalioita. Olen tokon liikkeenohjaaja. Lisälajeina ovat pk-jälki, vepe ja paimennus sekä pienten koirieni kanssa näyttelyt. Kotoa löytyykin kolmen bordercollien lisäksi 5 pommia (pomeranian), prahanrottakoira ja tiibetinmastiffi. Pommeja olen kasvattanut vuodesta 2005. Tottelevaisuuspuolelta parhaiten on mieleen jäänyt jokaisen koiran valioitumiset, rally-tokon yksilöpiirinmestaruus ja useat joukkuekullat, rally-tokon SM-joukkuepronssi sekä bordercollieiden rotumestaruus. Koulutan Motivaatiossa rally-tokon, tokon ja tavoitteellisten pentujen valmennuksia.
